Uzacis ir svarīgs mūsu ārienes elements. To izskats ietekmē kā sejas izteiksmi, tā arī kopējo harmoniju. Tāpēc ikvienai uzacu pārmaiņai jābūt rūpīgi pārdomātai. Veicot mikropigmentācijas procedūru, obligāti jārespektē klienta personība, viņa gaume, motivācija, vēlmes, bet meistara pienākums ir brīdināt par ierobežojumiem uzacu formas izvēlē un permanentās krāsas intensitāti.
Mikropigmentācijas zīmējuma dizainā ievēro vispārpieņemtos kanonus, kas nosaka ideālu uzacu formu. Katrā individuālajā gadījumā pārmaiņām jāizskatās dabīgi un jābūt harmonijā ar visu seju. Profesionāls meistars ne tikai ņems vērā klienta stilu un individualitāti, bet arī centīsies, lai uzacis izskatītos dabīgas.
Uzacu dizains
No meistara izvēles būs atkarīgs uzacu izskats, kas savukārt iespaidos klienta sejas izteiksmi. No profesionālā meikapa viedokļa, uzacij jābūt nedaudz paceltai, maigi izliektai līnijai.
Uzacu dizainā jāņem vērā:
• uzacs forma un līnijas garums;
• attālums starp uzacīm;
• uzacs biezums;
• attālums no acīm līdz uzacīm;
• matiņu biezums un to pigmentācija.
Uzacu garums
Uzacu garumu nosaka krustpunkts, kuru veido taisnas līnijas, kas novilktas no deguna spārna gar acu kaktiņiem.
Ar pareizu uzacu loka izmēru var koriģēt sejas ovālu. Uzacu garumu nosaka, domās novelkot līniju no nāss gar acs iekšējo kaktiņu. Ar otru līniju savieno pirmās sākumu un acs ārējo kaktiņu. Uzacs visaugstākajai vietai jāatrodas uz taisnes, kas iet no virslūpas gar acs zīlītes malu. Šīs taisnes turpinājumā
ir jāmodelē uzacs izliekuma centrs. Uz sejas centru pārāk novirzītas uzacis var radīt dusmīgu izskatu. Pārāk gari un nolaisti uzacu gali piešķir sejai skumju izteiksmi.
Uzacu līnija
Ideāli, ja mākslīgā uzacs atkārto dabisko pa tās līniju no sākuma līdz galam.
Uzacu novietojums
Attālumam starp uzaci un aci jābūt apmēram vienādam ar varavīksnenes diametru. Pārāk mazs vai pārāk liels attālums starp uzacīm maina sejas izteiksmi.
Ja uzacis ir pārāk tuvu viena otrai – rodas optisks efekts, kas satuvina acis un padara šo sejas daļu šaurāku. Ja uzacis ir pārāk tālu viena no otras, tad efekts ir pretējs: attālums starp acīm un visa zona šķiet lielāka.
Uzacu un sejas ovāla saskaņa
Uzacis nekad nedrīkst uzskatīt par atsevišķu sejas elementu, jebkuras to pārmaiņas ļoti iespaido izskatu. Mikropigmentācijā ir noteiktas rekomendācijas par uzacu formas piemērotību sejas ovālam:
Ovāla seja: pieļaujama praktiski jebkura uzacu forma. Par vislabāko uzskata to, kad augstākais punkts dala uzaci proporcijā 2/3 pret 1/3.
Apaļa seja: šim sejas ovāla tipam ieteicams nedaudz pacelt augstāko uzacs punktu un veidot stūrainākas līnijas.
Kvadrātveida seja: šajā gadījumā piemērotākas plūstošas un viegli noapaļotas uzacu formas.
Garena seja: galvenais jāseko, lai uzacu līnija tiektos uz horizontālu stāvokli.
Trīsstūrveida seja: šim sejas tipam vēlams visaugstāko uzacs punktu nedaudz novirzīt uz sejas ārējo daļu, tiecoties uz horizontālu stāvokli, kā arī nedaudz pagarināt uzaci.
Bumbierveida seja: tādai sejai uzacs visaugstāko punktu
vajag nedaudz novirzīt uz sejas ārējo daļu, lai pieri vizuāli padarītu platāku.
Uzacu mikropigmentācijas tehniskie principi
Uzacu mikropigmentācijas metodes iedala 3 grupās:
• uzacu dizaina veidošanas tehniskās metodes;
• parastās tehnikas;
• kreatīvās tehnikas ar īpašiem efektiem.
1. Uzacu dizaina veidošanas tehniskās metodes
Ar šo metodi mēs varam noteikt un atzīmēt mikropigmentācijas robežu kontūras, un šim nolūkam parasti izmanto kontroles punktus un līnijas.
Veidojot punktu dizainu, uzacs apakšējās līnijas pirmo punktu liek uzacs galviņas pašā sākumā. Šo pašu noteikumu ievēro, velkot arī augšējo līniju. Ja punktu metodes vietā izmanto bāzes līnijas, tās velk īsas un smalkas, pirmā iet apakšējā līnija, pēc tam – augšējā.
2. Parastās tehnikas
Tās uzacu mikropigmentācijā izmanto visbiežāk. Izvēloties tehniku, mēs balstāmies uz to, lai sasniegtu iecerēto efektu. Ir daudz dažādu alternatīvu un kombināciju.
Matiņš pie matiņa. Viegli izliektas līnijas ar mazu atstarpi – ar šo tehniku iegūst matiņu efektu, uzacs kontūra nav nepārtraukta līnija, bet sastāv no atsevišķiem atdalītiem «matiņiem». Sāk ar pigmenta uzklāšanu no uzacs galviņas virzienā uz galu, veidojot matiņus. Metodi var izmantot arī uzacs aizpildīšanai vai kombinēt ar citām tehnikām.
Matiņš pie matiņa, divkrāsu. Vairāk vai mazāk izliektas līnijas ar mazāku atstarpi nekā iepriekšējā metodē «matiņš pie matiņa». Ar šo tehniku var radīt dabīgu efektu, imitējot īstus uzacu matiņus. Darbu sāk ar bāzes struktūras veidošanu, bet pēc tam ieliek citas krāsas «matiņus».
Viegla ēnas tehnika. Uzaci pilnībā aizpilda ar garu izliektu līniju virknēm, kas atrodas nelielā attālumā citas
no citas. Iegūst biezu un izteiktu matiņu efektu. Uzklāšana parasti notiek virzienā no uzacs sākuma uz galu. Sāk ar īsām svītriņām un pamazām tās pagarina.
Intensīva ēnas tehnika. Pakāpeniski uzklāj daudzas līnijas ļoti tuvu citu citai, kas rada spilgtas, kompaktas uzacs efektu. Sāk no uzacs sākuma ar īsām līnijām un virzienā uz galu pakāpeniski tās pagarina.
Tradicionālā tehniKA «Tribal». Uzacs ir pilnībā kompakta, vienmērīgi pārklāta struktūra, kuru veido trīs posmos ar dažādām manipulācijām atkarībā no zonas. Darbu sāk no uzacs galviņas, aptverot visu laukumu lejup augšup un augšup lejup, un virzās uz galu (no iekšējās daļas uz sāniem).
3. Kreatīvās tehnikas ar īpašiem efektiem
Šīs metodes izmanto, lai radītu optiski jaunāka izskata efektu vai veiktu iepriekšējā mikropigmentācijas seansa korekciju. Izmanto uzacu formas vai krāsas korekcijai.
Matiņš pie Matiņa (trīskrāsu metode). Dažāda garuma līniju sērija ar dažādu attālumu starp tām. Izmanto trīs krāsas – gaišu, vidēju un tumšu –, kas ļauj radīt trīs dimensiju efektu. Katru krāsu uzklāj citā tehnikā. Sāciet ar tumšo krāsu, turpiniet ar vidējo toni un pašas beigās ar visgaišāko toni visā uzacu struktūrā ielieciet gaišus matiņus.
Liftinga efekts. Noteikts un skaidrs izgaismojums zem uzacs apakšējās līnijas. Ar to jūs šo zonu padarīsiet gaišāku, radot vizuāli jaunākas ādas iespaidu. Vislabākais veids – sākt no uzacs vidus uz leju virzienā uz abām pusēm. Efekta kvalitāte atkarīga no metodēm, kā uzklāj pigmentus.
Kamuflāžas efekts I. Metode, kuru izmanto iepriekš pigmentētas uzacu zonas korekcijai. To veic divos posmos, izmantojot divas tehnikas (kompakto ēnojuma un matiņu). Sāciet ar uzacs galviņas korekciju un virzieties uz vidu, tad pārejiet uz apakšējo līniju, bet obligāti virzienā no uzacs vidus uz galiņu, lai nomaskētu visu zonu.
Kamuflāžas efekts II. Intensīvā «tribal» uzacs pārvēršas trīs dimensiju uzacī. Šā efekta sasniegšanai izmanto trīs krāsu matiņus, kurus uzklāj divos posmos. Veidojiet uzaci virzienā no galviņas uz galu.
vieglas ēnas tehnikas, «Matiņš pie matiņa» un Ligtinga efekta apvienojums. Trīs tehniku kombinācija ļauj sasniegt vēlamo rezultātu. Šo paņēmienu labāk veikt divu seansu laikā.
Citas kombinācijas. Ir vairākas alternatīvas un iespējas kombinēt dažādas tradicionālās un kreatīvās tehnikas ar speciāliem efektiem. Seansu skaitu katram klientam izvēlas individuāli atkarībā no izvēlētajām tehnikām.
Mario Gisberts,
Spānijas Mikropigmentācijas asociācijas prezidents,
grāmatas «Mikropigmentācija: tehnoloģija, metodoloģija un prakse» līdzautors
pirmo reizi raksts publicēts žurnāla Esthetic nails&make-up.